Akcesoria opakowaniowe to produkty często marginalizowane, ale bardzo istotne w branży spożywczej. Promatec oferując osłonki, klipsy, pętelki plus odpowiednio dopasowane maszyny daje, jako jedna z nielicznych firm tego typu na rynku, kompleksowe rozwiązanie dotyczące zamknięcia procesu produkcyjnego.

 

Promatec: Kompleksowe rozwiązania dla pakowania produktów spożywczych

Paweł Marczakowski, Prezes Zarządu Promatec
 

Panie Prezesie, spotykamy się w Promatecu po kilku istotnych zmianach dla firmy. Jak ocenia Pan sytuację przedsiębiorstwa oraz perspektywy na przyszłość?

Historia firmy Promatec jest złożona z wielu lat pracy, rozwoju i niepozbawiona jest zaskakujących zwrotów akcji. Nasza działalność w obszarze sprzedaży i serwisu maszyn sięga 1989 roku pod logo Promar i od tamtego czasu nasza oferta jest stale rozwijana, uzupełniana i doskonalona. W ostatnich latach faktycznie zmieniło się dużo, przede wszystkim nazwa firmy została zmieniona na Promatec, zaszło kilka istotnych zmian w strukturze firmy, co pozwoliło nam uporządkować naszą ofertę i skupić się na naszych celach.

To, co się nie zmieniło, to fakt, że nadal od 1999r. jesteśmy częścią ogromnej międzynarodowej grupy Poly-clip System. Nie zmienił się również zespół, który jest największą wartością naszej firmy.

Dziś Promatec stabilnie stoi na trzech nogach. Pierwsza z nich to sprzedaż maszyn i urządzeń. Druga to oczywiście serwis tych maszyn i sprzedaż części, czyli pakiet usług, które cieszą się dużym zaufaniem w branży ze względu na profesjonalizm, nasze wieloletnie doświadczenie, ale także wartościowe, partnerskie relacje z naszymi klientami, które udało się nam zbudować właśnie dzięki niezawodności naszego serwisu.

Trzeci filar naszej firmy to sprzedaż materiałów komplementarnych do oferowanych przez nas urządzeń. Jest to dla nas bardzo ważna część działalności, mocno przez nas rozwijana. Są to klipsy, pętelki, jelita naturalne, osłonki sztuczne i inne materiały opakowaniowe, które są niezbędne dla zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa produkcji naszych klientów, a jednocześnie ich jakość ma istotny wpływ na stabilność pracy urządzeń. Aby móc zagwarantować klientom niezawodny proces z użyciem sprzedawanych przez nas maszyn, dobry serwis plus najwyższej jakości materiały uzupełniające są niezbędne dla końcowego sukcesu.    

Niedawno Promatec dokonał dużej inwestycji, czyli rozbudowy Centrum Serwisowego, ulokowanego w miejscowości Czerwionka-Leszczyny. Czym podyktowana była ta decyzja i jakie są jej planowane efekty?

Nieustannie obserwujemy rynek i na tej podstawie planujemy kolejne kroki rozwojowe naszej firmy. Przede wszystkim nowe Centrum Serwisowe, które powstało w 2017r. okazało się bardzo trafioną inwestycją. Dziś to miejsce doskonale nam służy nie tylko jako baza dla wszystkich działań serwisowych, ale także jest to miejsce spotkań, pokazów, szkoleń i seminariów tematycznych organizowanych dla naszych klientów i partnerów. Konsekwencją tych działań było w ostatnich miesiącach przerejestrowanie siedziby firmy na adres
w Czerwionce-Leszczynach dla zachowania zgodności komunikacyjnej do naszych klientów i partnerów.  

Ważną częścią Centrum Serwisowego jest centralny magazyn klipsów i pętelek. Klipsy to produkt często marginalizowany, mało dostrzegany, ale bardzo istotny, biorąc pod uwagę liczbę klipsownic firmy Poly-clip System, ulokowanych na polskim rynku w okresie prawie 35 lat naszej aktywności biznesowej. Rozbudowa tego magazynu pozwoliła na znaczące zwiększenie wolumenu magazynowanego u nas asortymentu, co znacznie poprawiło płynność, bezpieczeństwo i ciągłość dostaw, co zwłaszcza w okresie Covidu pozytywnie nas wyróżniało na rynku. Teraz zdecydowaliśmy się na kolejną rozbudowę w Czerwionce-Leszczynach o nowoczesny magazyn chłodniczy wysokiego składowania, przeznaczony dla jelit naturalnych oraz osobny magazyn, tzw. „suchy”, dla pozostałych materiałów opakowaniowych, takich jak osłonki sztuczne, których oferta stale rośnie. Ten krok wiąże się z sukcesywnie zwiększającymi się potrzebami handlowymi naszego działu materiałów komplementarnych. Warto również wspomnieć przy tej okazji o zmianie adresu siedziby Zarządu Promatecu, która od 01.10.2023r. jest ulokowana przy ul. Palisadowej w Warszawie, w nowym, nowoczesnym biurze, dostosowanym do naszych obecnych potrzeb.

 

 

Promatec oferuje firmom z branży spożywczej akcesoria opakowaniowe – czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

Tak jak wspomniałem wcześniej, asortyment ten jest ważnym uzupełnieniem naszej oferty maszynowej. Mając w swojej ofercie materiały opakowaniowe, tj. zarówno osłonki, ale również klipsy, pętelki plus odpowiednio dopasowane maszyny, jesteśmy w stanie, jako jedna z nielicznych firm tego typu na rynku, dać naszym klientom kompleksowe rozwiązanie dotyczące zamknięcia procesu produkcyjnego. Ten efekt synergii jest doskonale widoczny już na etapie wstępnego pokazu pracy maszyny. Pokaz wspierany jest przez jednego z naszych ekspertów, którzy są w stanie najlepiej dobrać asortyment i doskonale wiedzą na co zwrócić uwagę, aby praca maszyny pozostała niezakłócona, a dobrane komponenty były optymalne. Tą wiedzą służymy naszym klientom od lat, nie tylko na etapie prób i zakupu naszych rozwiązań, ale również w okresie ich eksploatacji.

Ponieważ asortyment maszyn ewoluuje, staramy się odpowiednio poszerzać portfolio materiałów opakowaniowych. Ostatnie zmiany to ponowna współpraca z niemiecką, rodzinną firmą WEBOMATIC, która specjalizuje się w produkcji maszyn i linii pakujących dla różnej formy opakowań (worki, tacki, opakowania termoformowalne) i różnej skali produkcji. W ślad za tym czynimy starania, aby nasz dział DMO również przygotować docelowo do obsługi tego segmentu maszyn pod kątem materiałów eksploatacyjnych. Tak więc dzisiaj Promatec to znacznie więcej niż maszyna, a hasło „Więcej niż standard” jest stale naszym drogowskazem na drodze dalszego rozwoju.

Od wielu lat Promatec znany jest jako dystrybutor maszyn i urządzeń produkowanych przez wiodące światowe firmy z branży spożywczej. Proszę o krótkie przypomnienie Państwa oferty oraz krótką informację czy i jakich nowości możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

To, co jest niezmienne – jako spółka córka firmy Poly-clip System jesteśmy wyłącznym dystrybutorem klipsownic tej marki, będącej światowym liderem na rynku od wielu lat. Wszystkie dodatkowe marki i urządzenia w naszej ofercie są dobierane tak, aby odpowiadały na realne, bieżące potrzeby rynku oraz były w zgodzie z trendami konsumenckimi. Mam na myśli oczywiście produkcję spożywczą, bo choć znaczna część naszych odbiorców to firmy przetwórstwa mięsnego, to jednak od kilku lat zauważalny jest wzrost naszej aktywności biznesowej w innych, nowych branżach, takich jak m.in. branża vege, mleczarska, cukiernicza, dań gotowych czy też pet food. Ciekawostkę stanowi fakt, że jesteśmy obecni z liniami firmy Poly-clip System także w branży chemicznej, w pakowaniu klejów, uszczelniaczy czy też materiałów wybuchowych.

W naszej ofercie jest marka GÜNTHER z szerokim asortymentem nastrzykiwarek, masownic, stacji solanek. Warto zwrócić uwagę, że firma ta należy od kilku lat do Grupy Poly-clip System.  Prasy do mięsa marki HOEGER oraz formierki, wilki, wilko-mieszalki firmy Weiler/Formax to część dużej oferty Grupy PROVISUR, która od wielu lat jest naszym solidnym partnerem, a współpraca z nią daje nam dostęp do sprawdzonej technologii na najwyższym, światowym poziomie. Należy również wspomnieć, że mamy bardzo długie i bogate doświadczenie praktyczne w procesach obróbki termicznej różnej skali, począwszy od prostych komór parzelniczych, wędzarniczych czy też piekarniczych po rozwiązania półautomatyczne i automatyczne-ciągłe dla tych procesów, dzięki współpracy z firmą FESSMANN. Osobną dziedziną naszej aktywności handlowej są zawansowane rozwiązania dotyczące dojrzewania i suszenia produktów trwałych (m.in. kabanosy, kiełbasy suche, salami), oferowane przez naszego partnera – firmę TRAVAGLINI. Rozwiązania te są doskonale znane naszym klientom w Polsce ze względu na fakt wykonania w ostatnich latach kilkunastu znaczących tego typu  inwestycji. Warto podkreślić, że ciekawymi i stale rozwijanymi rozwiązaniami, również obecnymi w Polsce, są instalacje do intensywnego rozmrażania różnych produktów spożywczych (mięso, ryby, warzywa) marki TRAVAGLINI. Dzięki bliskiej i wieloletniej współpracy z rodzinną firmą MAGURIT mamy bogate doświadczenie w wąskiej, ale ważnej aplikacji rozdrabniania głęboko zamrożonych produktów spożywczych. Rozwiązania te są znane naszym klientom z niezawodności i solidności wykonania.

Nie sposób w krótkiej rozmowie wymienić wszystkich procesów, w których jesteśmy i możemy być obecni w zakładach naszych klientów, ale co jest ważne, każda marka, którą decydujemy się reprezentować jest rzetelnie sprawdzonym partnerem dla nas i dla naszych klientów. A tak budowane portfolio daje nam pewien udział w sukcesie wielu produktów naszych klientów, znajdujących się obecnie na półkach sklepowych, co daje nam sporą satysfakcję zawodową.

Na koniec chciałbym spytać, co jest największym wyzwaniem dla firmy Promatec w perspektywie krótko- i średniookresowej?

Jesteśmy obecni na rynku blisko 35 lat i w tym czasie mieliśmy szansę obserwować wiele zmian i wyzwań stojących przed producentami żywności, jak również naszą firmą. Widzimy, że obecny czas jest trudny i wymaga głębokiej analizy w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i rozwojowych. Paradoksalnie, dla nas jest teraz dobry czas na spokojne i uważne skupienie się na dalszym porządkowaniu i unowocześnianiu wewnętrznych procesów w naszej firmie. Po to, aby utrzymać tempo rozwoju i wzrostu, aby być nadal sprawdzonym, profesjonalnym partnerem sukcesu naszych klientów. W dalszym ciągu będziemy konsekwentnie rozszerzać nasze działania w branżach spożywczych i pozaspożywczych, bo każdy nowy projekt daje nam nową perspektywę i uczy czegoś nowego.

Dla mnie i dla mojego zespołu ważne jest, abyśmy zachowali ciekawość i głód wyzwań. To nas rozwija i buduje optymistyczną przyszłość naszych działań. I tego nam życzę w perspektywie długofalowej. 

 

https://www.portalspozywczy.pl/technologie/artykuly/promatec-kompleksowe-rozwiazania-dla-pakowania-produktow-spozywczych,242279.html

 

TWÓJ KOMENTARZ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Strona główna
12 lutego 2024
Strona główna
11 stycznia 2024
Strona główna
15 września 2023
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Prześlij nam swój adres e-mail, a będziesz otrzymywać najnowsze artykuły!